You are here:EDYCJA 2011»Ksiażki zgłoszone»Książki popularnonaukowe»Napastowanie seksualne. Głupia zabawa czy poważna sprawa?
poniedziałek, 13 czerwiec 2011 14:24

Napastowanie seksualne. Głupia zabawa czy poważna sprawa?

Anna Wołosik, współpraca Ewa Majewska
Difin SA
Warszawa 2011

W książce zostały przedstawione w przystępnej formie problemy przemocy ze względu na płeć w relacjach rówieśniczych, zjawiska uznawanego w wielu krajach za społeczny problem. W Polsce rówieśnicza agresja seksualna nie jest postrzegana jako zjawisko szczególne i odrębne, nie doczekała się, jak dotąd, należytego opracowania, nie ma też własnej nazwy. Stąd zawarta już w tytule propozycja, aby niewłaściwe zachowania o charakterze seksualnym w grupie rówieśniczej opisywać terminem „napastowanie seksualne”.

Książka stawia sobie za cel:


– pokazanie, iż rówieśnicza agresja i przemoc jest „zorientowana” płciowo. Czynnikiem wywołującym wiele agresywnych zachowań jest płeć osób poszkodowanych (najczęściej dziewcząt), co pozostaje faktem zupełnie niewidocznym dla młodych ludzi, nauczycieli, rodziców;

– wskazanie, że napastowanie jest zjawiskiem szczególnym, posiadającym swoje unikalne przyczyny i charakterystykę, nietożsamym zszykanowaniem lub molestowaniem seksualnym;

– pokazanie, w jaki sposób kultura i normy społeczne wzmacniają zjawisko napastowania seksualnego.

Książka adresowana jest do nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych i oferuje im, oprócz teoretycznego wprowadzenia w problematykę napastowania seksualnego, w części II rady i sugestie, co robić, by do przemocy ze względu na płeć w szkole nie dochodziło, i jak działać w sytuacji , gdy do napastowania seksualnego jednak dojdzie, a w części III scenariusze zajęć dla młodzieży, do wykorzystania na zajęciach z profilaktyki przemocy, na godzinach wychowawczych i na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie.

 

 

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2018 © nagrodateofrasta.eu