You are here:EDYCJA 2011»Ksiażki zgłoszone»Książki naukowe»Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią
poniedziałek, 13 czerwiec 2011 14:06

Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią

Wiesław Łukaszewski
Wydawnictwo Smak Słowa
Sopot 2010

Czy ludzie myślą o śmierci? Czy zwykły człowiek boi się jej? Dlaczego niektórzy decydują się na samobójstwo? Czym jest teoria opanowania trwogi?

 
„Uspokajam: nie napisałem książki o śmierci. Nie jest to książka ani o śmierci, ani o umieraniu. To książka o tym, że ludzie – chcąc lub nie chcąc – niekiedy myślą o śmierci. Trudno byłoby temu zaprzeczyć. Ludzie przejmują się śmiercią, nie jest im ona obojętna. Więcej, myśli o śmierci prawie zawsze i prawie u wszystkich wzbudzają przykre skojarzenia i przykre emocje. To jest książka o tym, co dzieje się z ludźmi (w ludziach), którym myśli o śmierci przyszły do głowy. O tym, jak radzą sobie z przykrymi emocjami, i o tym, co daje im ukojenie. Także o tym, co wzmaga niepokoje dotyczące śmierci, co myśli o śmierci czyni bardziej dostępnymi, a niekiedy wręcz natrętnymi”.

Wiesław Łukaszewski

„Podobno pierwsza próba opublikowania teorii opanowania trwogi w fachowym czasopiśmie zakończyła się jednozdaniową recenzją, iż owe idee są bezużyteczne dla jakiegokolwiek psychologa, żywego czy martwego. Czas pokazał inaczej, czego dowodem jest też książka Wiesława Łukaszewskiego. Pytanie o własną śmiertelność, choć jak wykazuje Autor, nieczęsto pojawiające się w naszych myślach, pozostaje jednym z podstawowych problemów egzystencjalnych, a próby opanowania związanego z tym lęku prowadzą do niejednokrotnie zaskakujących konsekwencji psychologicznych. Wyjaśniające je koncepcja Greenberga, Pyszczynskiego i Solomona na pewno ma swój urok, wynikający i z jej heurystycznego charakteru, i z samego znaczenia obszaru zainteresowania. Mimo wszystko przecież czasem jednak gdzieś tam dopada nas bojaźń i drżenie, a przynajmniej ich złowrogi cień. Książka jednak bardzo zręcznie prowadzi nas przez meandry tej koncepcji, pokazując też jej słabości i przypominając tym samym, że mamy tu do czynienia ze stwierdzeniami, które podlegają rygoryzmowi naukowemu, a już zwłaszcza wtedy, kiedy zgrabnie zdają się wyjaśniać (prawie) wszystko. Tym samym, dostajemy do rąk wielce użyteczne kompendium wiedzy i świetny przewodnik po teorii opanowania trwogi, którego wcześniej w języku polskim nie było. I był to już brak dotkliwy. Jedynie tytuł zdaje się sugerować, że „Udręka życia” to rzecz potencjalnie trudna w lekturze i obciążająca emocjonalnie. Otóż nie ma się co bać. Jest elegancko, merytorycznie i bardzo ciekawie.”

Ewa Gruszczyńska

X Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery
2009-2018 © nagrodateofrasta.eu