You are here:EDYCJA 2011»Ksiażki zgłoszone»Książki popularnonaukowe»Moje wzloty i upadki. Autobiografia z psychologią w tle
poniedziałek, 13 czerwiec 2011 14:36

Moje wzloty i upadki. Autobiografia z psychologią w tle

Józef Kozielecki
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Gdańsk 2010 

Wyjątkowa autobiografia jednego z najwybitniejszych polskich psychologów. „Sądzę, że najważniejsze jest to, aby tak żyć, żeby więcej dać własnych wartości społeczeństwu, kulturze, rodzinie i nieznajomym, niż od nich się otrzymało. Chodzi tu o takie wartości jak odkrycia naukowe, nowe metody nauczania, budowanie środowiskowych domów kultury czy pisanie pamiętników dla wnuków. Mówiąc potocznie, chodzi o pozostawienie po sobie śladu w zbiorowej pamięci. Człowiek może już nie żyć, ale musi być!”

Fragmenty recezji prof. dr. hab. Piotra Olesia dotyczącej książki „Moje wzloty i upadki. Autobiografia z psychologią w tle”:

„Książka Profesora Józefa Kozieleckiego to bardzo szczególna pozycja na polskim rynku wydawniczym, ma moim zdaniem kilka cech właściwych dziełom wybitnym. Przede wszystkim silnie przemawia do czytelnika z uwagi na osobisty charakter wyznania, szczerość do bólu, uczciwość wobec siebie i świata oraz jasność i otwartość sądów.

Autorem jest znakomity uczony, twórca wielu rozwiązań teoretycznych, w tym koncepcji transgresji. Transgresja polega na pokonywaniu ograniczeń i dokonywaniu rzeczy wydawałoby się niemożliwych. Moje wzloty i upadki – to można rzec książka o transgresji zilustrowanej autobiografią Profesora Kozieleckiego. Imponuje, ale co ważniejsze, motywuje do twórczego życia. Dla ludzi parających się wolnymi zawodami ta dodatkowa siła oddziaływania wynika z faktu, iż ukazuje osobowy wzorzec człowieka uprawiającego naukę, zmagającego się z własną słabością, lękiem, niedostatkami wiedzy, rywalizacją i przeciwnościami losu. Autor pokazuje, jak zdrowe poczucie własnej wartości motywuje do śmiałej i otwartej aktywności w świecie, pozwala przezwyciężać trudności, podejmować wyzwania, w tym racjonalne ryzyko, jak wykorzystywać szanse naukowego rozwoju i śmiało prezentować twórczą myśl w świecie. Co więcej, Autor jawi się jako człowiek renesansu realizujący szerokie spektrum osobistych talentów, nie tylko naukowych, ale też literackich, publicystycznych, estetycznych, społecznych. Można rzec – wzór twórczego życia (...)”.


 

X Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery
2009-2018 © nagrodateofrasta.eu