You are here:EDYCJA 2013»Książki nominowane»Podróże między kobiecością a męskością
wtorek, 01 październik 2013 11:03

Podróże między kobiecością a męskością

Aneta Chybicka, Natasza Kosakowska-Berezecka,
Paulina Pawlicka (red. naukowa)
Oficyna Wydawnicza „Impuls”

„Debata dotycząca równości płci, znaczenia płci w życiu społecznym i funkcjonowaniu psychicznym wydaje się odzwierciedlać fundamentalne różnice w postrzeganiu rzeczywistości jako dualnej (biel i czerń) lub opartej na ciągłych wymiarach (odcienie szarości). W debacie tej brakuje jednak rzetelnych, popartych naukowymi dowodami tez i twierdzeń.
Podróże między kobiecością i męskością stają się znakomitym źródłem argumentów wynikających z badań naukowych, wskazujących, że dyskryminacja kobiet i mężczyzn może mieć wiele odcieni, a społeczne narzędzia »przywoływania do porządku« mogą być bardzo sprytnie ukryte przed okiem obserwatora.

Przykładem takich narzędzi jest mechanizm »odwetu« (backlash), który powoduje, że wychodzące ze stereotypowej roli kobiety są postrzegane jako niemiłe i niesympatyczne. Ogromną zaletą tej książki jest także zgromadzenie wyników badań młodych polskich badaczy i badaczek z różnych obszarów badań społecznych i humanistycznych. Taka interdyscyplinarność podejść znakomicie pokazuje, jak dociekania w tych obszarach dopełniają się wzajemnie. Warto także wspomnieć,że poszczególne rozdziały nie są napisane hermetycznym naukowym językiem, lecz stanowią lekturę dostępną dla szerokiej publiczności. To ogromna zaleta, z pewnością zachęcająca do sięgnięcia po tę lekturę.”

dr Sylwia Bedyńska

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2017 © nagrodateofrasta.eu