You are here:EDYCJA 2014»Książki nominowane»Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu
środa, 01 październik 2014 13:47

Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu

Piotr Francuz, 

Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 

Dr Wojciech Dragan: „Jest to książka, w której połączyły się dwie pasje jej Autora – badanie poznawczych podstaw percepcji i zainteresowanie sztuką. Splecenie w jedno tych dwóch wątków stanowiło nie lada wyzwanie. Autor poradził sobie z tym znakomicie – powstała książka magiczna. Nieprzypadkowo używam tego określenia. Autor prowadzi czytelnika za rękę, stopniowo zaznajamiając go z wiedzą dotyczącą budowy szlaków nerwowych zaangażowanych w proces percepcji wzrokowej, kadrowania sceny wizualnej, ostrości widzenia oraz spostrzegania barwy i głębi.

Proces ten ułatwia odwoływanie się przez Autora do konkretnych dzieł sztuki czy używanie przez niego dowcipnego języka. Nie można w opisie książki Francuza nie docenić strony graficznej. Doskonała jakość reprodukcji opisywanych w Imagii obrazów oraz jakość papieru, na której ją wydrukowano, dopełniają słów zachwytu nad jej treścią”.

Dr Sylwia Bedyńska: „Najnowsze techniki pomiarowe pozwalają na wgląd w zasady ścisłej współpracy dwóch narządów odpowiedzialnych za widzenie: mózgu i oka. Jednak Piotr Francuz nie poprzestaje na opisie zasad pozwalających zrozumieć, jak to się dzieje, że rozpoznajemy obrazy, ale także stawia daleko trudniejsze pytania o to, jakie znaczenie te podstawowe mechanizmy mają dla percepcji sztuki i piękna. Wyjątkowa erudycja pozwala mu bowiem na pokazanie, jak malarze intuicyjnie wykorzystywali mechanizmy leżące u podstaw percepcji obrazu, by stworzyć znakomite arcydzieła. Autor opisuje założenia teoretyczne, tezy oraz wyniki badań własnych w tak klarowny sposób, że książka, mimo charakteru monografii naukowej, jest zrozumiała dla zwykłego czytelnika. Praca ma też niewiarygodnie dopracowaną szatę graficzną (co przy takiej tematyce staje się szczególnie ważne), wiele wspaniałych ilustracji, ale także świetnie poprowadzoną narrację. Choć piękno sztuki wciąż wymyka się pełnemu zrozumieniu, mamy wrażenie, że mariaż sztuki i nauki pozwala nam zobaczyć zdecydowanie więcej”.

Autor książki dr hab. Piotr Francuz jest profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dyrektorem Instytutu Psychologii KUL.

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2017 © nagrodateofrasta.eu