You are here:EDYCJA 2014»Książki nominowane»Kształtowanie się systemu wartości. Od dzieciństwa do wczesnej dorosłości
środa, 01 październik 2014 13:57

Kształtowanie się systemu wartości. Od dzieciństwa do wczesnej dorosłości

Jan Cieciuch,

Wydawnictwo Liberi Libri 

Dr hab. Michał Bilewicz: „Książka ta stanowi opus magnum młodego polskiego Autora, którego publikacje – ukazujące się w najważniejszych czasopismach z obszaru psychologii osobowości, psychologii społecznej i psychologii rozwojowej – wyznaczają dziś kierunek światowych badań nad wartościami.
Na podstawie badań tych samych osób na przestrzeni lat, jak i porównywania ludzi w różnym wieku, Autor książki wykazuje, że struktura wartości już u najmłodszych dzieci przyjmuje kształt kołowy. Z drugiej strony, – w wieku około 12 lat następuje ciekawa przemiana wartości, kiedy to zmienia się miejsce życzliwości i uniwersalizmu w strukturze osobowości.

Warto też dodać, że książka została wydana na zasadzie Creative Commons, co nadal stanowi u nas rzadkość. Rezygnując z tantiem, Autor udostępnił swoje dzieło wszystkim zainteresowanym czytelnikom, którzy nieodpłatnie mogą ściągnąć je na swoje komputery czy urządzenia przenośne”. 

Dr hab. Mariola Łaguna: „Należy docenić niezwykłą konsekwencję Autora w realizacji dużego programu badawczego, zmierzającego do odkrycia prawidłowości formowania się i zmian w zakresie systemu wartości. W analizie danych Jan Cieciuch wykorzystuje zaawansowane metody analityczne. Wyznacza w ten sposób nowy standard w badaniach rozwojowych, pozwalając na weryfikację hipotez, które wcześniej nie mogły być w pełni weryfikowane. Dzięki wszystkim tym walorom monografia wnosi znaczący wkład nie tylko do psychologii polskiej, ale także światowej i otwiera nowe kierunki badań i rozwoju koncepcji wartości. Pokazuje nowe możliwości jej integracji z teoriami osobowości oraz motywacji. Książka w sposób bardzo klarowny i interesujący omawia zarówno teorie, jak i wyniki badań empirycznych. Monografia wprowadza w zagadnienie wartości i ich rozwoju, jakiego brakowało w polskiej literaturze psychologicznej. Książka może stać się ważną pozycją w kształceniu psychologów, a także pedagogów w zakresie psychologii motywacji, osobowości oraz psychologii rozwojowej”.  

Autor książki dr hab. Jan Cieciuch jest pracownikiem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2017 © nagrodateofrasta.eu