You are here:EDYCJA 2014»Książki nominowane»Polak w świecie finansów. O psychologicznych uwarunkowaniach zachowań ekonomicznych Polaków
środa, 01 październik 2014 13:59

Polak w świecie finansów. O psychologicznych uwarunkowaniach zachowań ekonomicznych Polaków

Dominika Maison,

Wydawnictwo Naukowe PWN

Dr Ewa Gruszczyńska: „W oparciu o losową próbę otrzymujemy empirycznie udokumentowany obraz tego, jak Polacy wydają i oszczędzają pieniądze. Lektura inspiruje też do autorefleksji. Czy jestem  kontrolerem cen czy poszukiwaczem doświadczeń? Czy uprawiam kult gotówki?  Autorka wskazuje na znany skądinąd paradoks, że to głównie osoby i tak już dobrze funkcjonujące w świecie finansów mają większe zapotrzebowanie na wiedzę ekonomiczną. W ten sposób dochodzimy do zjawiska, które przejawia się tym, że posiadanie pewnej puli zasobów może generować dalsze zasoby i sprzyjać przynależności do »spełnionej elity«.

Tak Dominika Maison określiła grupę 17 proc. najbardziej majętnych Polaków. Autorka stroni od recept, które miałyby cudownie przemienić zachowania konsumpcyjne pozostałej części społeczeństwa. Pokazuje jedynie, że w świecie finansów nie ma »statystycznego Polaka«. Różnimy się, choć pewnie wielu aspiruje do tego, by należeć do owej elity”.  

Autorka książki dr hab. Dominika Maison jest profesorem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2017 © nagrodateofrasta.eu