You are here:EDYCJA 2015»Książki nominowane»Samo się nie myśli. Afekt w procesach poznawczych
piątek, 02 październik 2015 10:46

Samo się nie myśli. Afekt w procesach poznawczych

Alina Kolańczyk (redakcja) - kieruje Zakładem Psychologii Emocji i Motywacji na Wydziale Zamiejscowym Uniwersyteu SWPS w Sopocie. Jej zainteresowania badawcze dotyczą roli procesów afektywnych w nieświadomej aktywności umysłu, zwłaszcza w myśleniu twórczym i obronnym. 

Wydawnictwo Smak Słowa

Dr Szczepan Grzybowski: Książka prezentuje cykl eksperymentów zrealizowany w ramach projektu badawczego nad wpływem afektu, zwłaszcza nieuświadomionego na funkcjonowanie człowieka ujęte w wymiarze procesów poznawczych (regulacja zachowania ze względu na cele, uwaga, percepcja, pamięć). Stanowi to jeden z najważniejszych elementów szeroko dyskutowanego w literaturze problemu relacji procesów afektywnych i poznawczych.

Oprócz wartościowych wniosków szczegółowych płynących z weryfikacji hipotez badawczych (dotyczących m.in. regulacyjnej funkcji afektu pozytywnego i negatywnego) książka znakomicie prezentuje „integracyjne” podejście do problematyki funkcjonowania człowieka, w którym procesy afektywne i poznawcze bezustannie się przeplatają, uzupełniają i wzajemne na siebie oddziałują. Każde z opisanych badań stało na wysokim poziomie tak ze względu na zaplecze teoretyczne, jak przyjętą i opracowaną metodologię. Do zdecydowanie najcenniejszych wniosków płynących z badań zaliczam ten dotyczący wstępnego programowania rudymentarnej, nieświadomej pracy umysłu człowieka ze względu na cele i standardy uaktywniane przed czy w trakcie podjętych działań. Wniosek ten, stawiający w nowym świetle klasyczne, acz problematyczne badania Libeta (o czym wspomina główna autorka) jest nie do przecenienia dla psychologii w ogóle a dla projektowania i interpretowania przyszłych badań eksperymentalnych w szczególe. Dzieło stanowi zatem ważny i świeży głos w dyskusji naukowej.

Książka jest napisana precyzyjnym, jasnym stylem. Opisy badań i dyskusje wyników okraszone dobrymi i czytelnymi rycinami a gdzieniegdzie uatrakcyjniającymi lekturę fotografiami nie powinny nastręczać większych trudności studentom psychologii czy nawet pedagogiki (choć tym ostatnim pomógłby zapewne słowniczek trudnych terminów). Uważam, że to cenne dzieło doskonale sprawdzi się jako lektura uzupełniająca dla kanonicznych kursów psychologii procesów poznawczych oraz psychologii emocji i motywacji. Na uwagę zasługują także należycie przygotowane indeksy (nazwisk i rzeczowy) oraz bardzo estetyczna i przyjemna w oglądzie szata graficzna książki (w tym ujmująca okładka!).

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2018 © nagrodateofrasta.eu