You are here:EDYCJA 2010»Książki zgłoszone»Diagnoza psychologiczna
poniedziałek, 02 sierpień 2010 12:26

Diagnoza psychologiczna

Diagnoza psychologiczna
Katarzyna Stemplewska-Żakowicz
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Gdańsk 2009

Czym zajmują się głównie psychologowie-praktycy? Otóż z sondaży wynika, że 90 proc. z nich dokonuje na co dzień w trakcie swej pracy jakiejś formy diagnozy. Diagnozują ci, którzy pracują w szkole, w gabinetach psychoterapeutycznych, w sądzie, w firmach, w poradniach zdrowia i poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w wojsku i w zakładach karnych. Czy dziecko jest dojrzałe do rozpoczęcia nauki szkolnej?

Jak zaplanować dalszą karierę zawodową? Czy wydać pozwolenie na posiadanie broni? Czy skierować kogoś na przymusowe leczenie odwykowe? We wszystkich tych oraz dziesiątkach innych sytuacji problemowych potrzebna jest diagnoza psychologiczna.Czym ona jest? Autorka przedstawia diagnozę psychologiczną jako dyscyplinę naukową, a zarazem sztukę praktykowania. Przyjmuje podejście diagnozy opartej na dowodach empirycznych, pozwalające zachować rygor naukowy. Omawia podstawy teoretyczne diagnozy, jej modele, metody i techniki, a przede wszystkim praktyczne i interpersonalne kompetencje potrzebne w diagnozowaniu. Bowiem aby poznać drugą osobę, trzeba wejść w interakcję z nią. A interakcja wpływa na jej uczestników. Trzeba pamiętać, że dokonując diagnozy, zawsze ingerujemy w sposób istnienia drugiej osoby i oddziałujemy na nią. Dlatego tak ważne są w praktyce diagnosty wartości i oparte na nich standardy etyczne. Sam wynik badania, pytania zadane w jego trakcie, a także kontakt z psychologiem może być dla osoby ważnym doświadczeniem. A etyczna postawa psychologa zwiększa szanse, że doświadczenie to będzie pozytywne.

Diagnoza psychologiczna to znakomity podręcznik, z którego skorzystać mogą zarówno studenci psychologii, jak i psychologowie zajmujący się diagnozowaniem. A więc zdecydowana większość praktyków, owe 90 procent z tych, którzy pracują w poradniach, gabinetach terapeutycznych, firmach rekrutujących pracowników itp.
Dorota Krzemionka

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2017 © nagrodateofrasta.eu