You are here:EDYCJA 2010»Książki nominowane»Książki naukowe»Pamięć robocza
niedziela, 15 sierpień 2010 23:37

Pamięć robocza

Kategoria: KSIĄŻKI NAUKOWE

Jarosław Orzechowski, Krzysztof T. Piotrowski, Robert Balas, Zbigniew Stettner (red.)

Pamięć robocza

Wydawnictwo SWPS Academica,

Warszawa 2009

 

Pamięć robocza jest stosunkowo nowym pojęciem w psychologii – liczy niespełna 50 lat, a prawdziwe zainteresowanie nią badaczy trwa jeszcze krócej, bo około 30 lat. Przez ten czas nagromadziło się jednak mnóstwo danych z badań i koncepcji teoretycznych, które zasługują na podsumowanie i systematyzację. Mimo licznych monografii poświęconych pamięci roboczej w światowej literaturze naukowej, brak było podobnego, całościowego opracowania w języku polskim. Prezentowana książka jest pierwszą w Polsce publikacją poświęconą pamięci roboczej. Jej znaczenie jest tym większe, że badania dotyczące pamięci roboczej rozwijają się w ostatnich latach niezwykle intensywnie. Jak podkreśla prof. Tomasz Maruszewski, jeden z recenzentów tomu, pamięć robocza ma szanse znaleźć się w centrum zainteresowania psychologów poznawczych przez najbliższe dziesięć lat, zajmując miejsce uwagi, która królowała w badaniach w poprzednich dziesięcioleciach. Pamięć robocza będzie więc nie tylko podręcznikiem dla studentów, ale też dla doktorantów oraz badaczy zainteresowanych rozwijaniem badań z tego zakresu. (AK)

(...) Czytając tę książkę zrozumiałem, że wiele badanych przez nas zjawisk (rozumowania, decyzje, wyjaśnianie, stereotypy i ich tłumienie) można dość dobrze wyjaśnić, odwołując się właśnie do pojęcia pamięci roboczej oraz rozumiejąc ograniczenia sprawności pamięci roboczej. (...) Badania dwóch polskich ośrodków zajmujących się pamięcią roboczą (UJ i SWPS) przyniosły efekt w postaci licznych publikacji w zagranicznych wydawnictwach specjalistycznych. Książka „Pamięć robocza” podsumowuje te odkrycia i przybliża je czytelnikom nieznającym tej literatury. Dlatego też, mimo pewnych wad edytorskich, chciałbym gorąco polecić ją wszystkim osobom zainteresowanym najnowszymi odkryciami psychologii poznawczej i pokrewnych obszarów psychologii.

Michał Bilewicz

(...) Jest to dzieło od początku do końca zaplanowane, świetnie napisane i co najważniejsze – znakomicie zredagowane. Przy czym to ostatnie zasługuje na szczególne podkreślenie, bo przy takiej liczbie redaktorów wcale nie wydaje się to oczywiste (gdzie kucharek sześć...) (...) Pozycja ta powinna być rekomendowana zarówno studentom, jak i pracownikom naukowym, zainteresowanym pogłębieniem znajomości funkcjonowania pamięci roboczej oraz jej powiązań z innymi mechanizmami psychologicznymi.

Wojciech Dragan

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2017 © nagrodateofrasta.eu