You are here:EDYCJA 2010»Książki nominowane»Książki popularnonaukowe»Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe
niedziela, 15 sierpień 2010 23:38

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe

Kategoria: KSIĄŻKI POPULARNONAUKOWE

Bogdan Wojciszke

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,

Gdańsk 2009

 

Czy człowiek człowiekowi jest wilkiem? Czy najtrudniej jest poznać samego siebie? Czy błądzić jest rzeczą ludzką? Czy warto być przyzwoitym i czy zemsta jest rozkoszą bogów? Dzięki tej książce dowiesz się, co o przysłowiach i mądrości ludowej sądzi współczesna psychologia. Bogdan Wojciszke znakomitym językiem, lekko i z humorem, wynikającym z mądrego dystansu do naszych mniemań o sobie, opowiada o tym, jak dalece nasze powszechne wyobrażenia o ludzkiej naturze mogą być zgodne z psychologiczną wiedzą, za którą stoją naukowe badania i eksperymenty. (AK)

(...) Jest to doskonale napisana książka, która prawdziwie popularyzuje rzetelną wiedzę psychologiczną. Znane z codziennego życia przysłowia stanowią punkt wyjścia do zaprezentowania wyników badań, które pokazują, w jakim stopniu powszechnie znana maksyma jest (ro)zbieżna z odkryciami współczesnej psychologii. (...)

Małgorzata Puchalska-Wasyl

(...) Poszczególne eseje mistrzowsko łączą anegdotę, humor i wyniki badań empirycznych. A wszystko dodatkowo okraszone imponującą erudycją. Jak mówi profesor Bralczyk w tekście umieszczonym na okładce, to książka znakomita. (...)

Ewa Gruszczyńska

 

(...) Odwołując się do naukowych osiągnięć psychologii, profesor Wojciszke wykazuje, że choć spora część niekiedy już bardzo starych przysłów znajduje swoje potwierdzenie we współczesnych badaniach, to jednak niektóre mądrości ludowe nie zawsze korespondują z wynikami eksperymentów naukowych. (...) Każde przysłowie stanowi ciekawą hipotezę badawczą, która z pewnością ma szansę zainspirować badaczy do jej empirycznej weryfikacji. (...)

Michał Harciarek

 

(...) Zarówno „Kobieta zmienną jest”, jak i „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe” są świetnymi książkami popularyzującymi odkrycia psychologii akademickiej. Obie są bardzo porządnie wydane, przyjemnie się je czyta i przegląda. Tak więc o mojej nominacji decyduje subiektywne odczucie, że „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe” jest nieco bogatsza w treść. (...)

Wiesław Baryła

 

(...) Książkę tę docenią zarówno psychologowie, jak i osoby niemające o psychologii zbyt wielkiego pojęcia.

Aneta Brzezicka

 

(...) Wojciszke pisze znakomitym językiem. Wyśmienita polszczyzna okraszana jest przez niego licznymi anegdotami i cytatami. Autor z humorem i właściwym sobie dystansem podchodzi do utrwalonych w powszechnej świadomości poglądów na temat ludzkiej natury. Prześwietlając je swoistym rentgenem wiedzy psychologicznej, nie daje jednoznacznych interpretacji czy wyjaśnień. Pokazuje za to, że na dany problem można spoglądać z wielu stron. (...)

Wojciech Dragan

 

(...) Znane powiedzenia i przysłowia posłużyły Bogdanowi Wojciszke jako punkt wyjścia do promowania, opartej na naukowych podstawach, wiedzy psychologicznej w szerokich kręgach czytelników. Teksty zawarte w tej książce, niesłychanie erudycyjne i ubarwione informacjami dotyczącymi szerokiego kontekstu historycznego powstania danego przysłowia, powodują, że lektura każdej części jest niezwykle wciągająca. (...)

Sylwia Bedyńska

IX Edycja

Nagroda Teofrasta 2013 LOGO male

Organizator

logo_charaktery

Patronat honorowy

Partner

 

swe logo

 
2009-2017 © nagrodateofrasta.eu